şebnemburcuoğlu

Üniversite eğitimini Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde tamamlayan Şebnem Burcuoğlu, yüksek lisansını Boğaziçi Üniversitesi Avrupa Birliği Çalışmaları Bölümü’nde yaptı. Eğitim hayatını takiben özel sektörde kurumsal iletişim alanını seçen Burcuoğlu, Doğuş Grubu, Borusan Holding, Doğan Burda Dergi Grubu gibi Türkiye’nin önde gelen firmalarında görev alırken L’Officiel, Marie Clarie ve ELLE gibi dünyanın önde gelen moda dergilerinde yazılarını yayımlandı. Demirören Medya’ya kurumsal iletişim direktörü olarak atanan Şebnem Burcuoğlu, Milliyet Gazetesi’nde, halen devam eden İnsanlık Halleri isimli köşesini yazmaya başladı.
2014’te yayımlanan ilk romanı Kocan Kadar Konuş, iki yüz bin kopya satarak, altı ay boyunca çoksatanlar listesinin bir numarasında kaldı. 2015’te, serinin ikinci kitabı Kocan Kadar Konuş Diriliş’le birlikte her iki roman da Türkiye’nin önemli yapım şirketlerinden BKM tarafından yıldız oyuncu kadrosuyla beyaz perdeye aktarıldı ve ortalama bir buçuk milyonun üzerinde seyirci topladı. Burcuoğlu’nun 2016’da yayımladığı Şekerfare, 2017’de yayımladığı Çevrimdışı Aşk ve 2018’de yayımladığı Süreya Kuaför Salonu isimli romanları yine çoksatanlar listesinde yerini aldı.
Türkiye’nin önemli yapım şirketlerinden TMC için bir film senaryosu yazan Şebnem Burcuoğlu, romantik-komedi alanında emin adımlarla ilerlemektedir.
Burcuoğlu, dünyadaki ilk üç mobil tanışma sitesinden biri olan Fransız firması Happn’ın yüzü oldu.
2015 yılında Elele/Avon Kadın Ödülleri’nde ve 2018 yılında Altın Badem Ödülleri’nde halk oylamasıyla Yılın Yazarı seçilen Şebnem Burcuoğlu, İngilizce ve Fransızca’yı akıcı olarak konuşmaktadır.

Best-selling author Şebnem Burcuoğlu, received her B.A. from Bilkent University’s Department of International Relations, after completing the M.A. program at Boğaziçi University’s Department of European Union Studies. Following her graduation, she started working in the field of corporate communication among the most important companies in Turkey, such as Doğuş Media Group, Borusan Group, Doğan Burda Magazines Publishing Group. At the same time she contributed as a freelance writer to the world’s leading fashion magazines; L’Officiel, Marie Claire, and Elle. Her held her last position as Corporate Communications Director for the Demirören Group. She still continues to write her weekly column, Human Nature in the Milliyet Daily Newspaper.
Her first novel Kocan Kadar Konuş was published in 2014 and with its two hundred thousand prints, taking on to the top spot on the Turkish Best-Selling list for six months. In 2015, she wrote the sequel Kocan Kadar Diriliş. Both novels were adapted to the big screen with well-known Turkish actresses by the BKM Production and were box-office hits with over one and a half million viewers. As her subsequent novels Şekerfare (2016), Çevrimdışı Aşk (2017) and Süreya Kuaför Salonu (2018) continued to be best-sellers,
She also wrote an original screenplay for the TMC Entertainment Company, a romantic comedy set to be released in 2018-2019. In time she has managed to establish herself as one of Turkey’s leading contemporary romance writers.
Recently, the popular storyteller became the face of one of the biggest online dating application company, the French based Happn.
Şebnem Burcuoğlu became The Novelist of the Year in 2015 (Elele/Avon Women Awards) and in 2018 (Altın Badem Awards) by public voting.
She fluent in English, French and Spanish.