şebnemburcuoğlu


 

KOCAN KADAR KONUŞ - DİRİLİŞ!

Hah! Siz evliliği öyle kolay mı sandınız? Ailesinin verdiği evlilik taktikleri yüzünden başına gelmeyen kalmayan Efsun, tam onlardan kurtulup lise aşkı Sinan’la mutluluğa yelken açmayı planlarken, bu sefer de Sinan’ın ailesi hayatlarının ortasında atom bombası gibi düşer.

Hah! And you think marriage is easy? With all the strategies and advises about married life that came from the know-it-all women in her family, Efsun leads to a situation that is utterly out of control. Finally, just when she thinks she is away from all of them and dreams of marital bliss with the love of her life Sinan, this time his family drops in like a bomb in the middle of their lives.


 

KOCAN KADAR KONUŞ
 

Kocan Kadar Konuş, Türkiye’deki kadınların DNA’larına kodlanmış evlenme saplantısını romanın baş kahramanı Efsun’un gözünden anlatır. Kadınların çoğunlukta olduğu İzmirli bir ailenin ayrık otu olan Efsun, saf aşkı arayan, derin bir dünyası olan, otuz yaşına henüz girmiş, iflah olmaz bir hayalperesttir. Bu sıradışı genç kadının karşısına lisedeki büyük aşkı Sinan’ın çıkmasıyla işler bir anda değişiverir.

Are all women obsessed about getting married? Do they only speak of rings and wedding dresses? Thirty-year-old Efsun questions, if this need of becoming some man’s wife is in her DNA too? Surrounded by women in her family, Efsun is a far cry from everyone. She is a bookworm, a romantic, and a day dreamer who seeks pure love and nothing else. Well, everything becomes upside down when she bumps into her high school crash Sinan.

SOSYAL MEDYA

FİLMLER